משרד התשתיות והאנרגיה

משרד התשתיות והאנרגיה העלה את השירותים הדיגיטליים ושירותים לאזרח ולתעשייה לפלטפורמת הענן Microsoft Azure.
העברת השירותים ל-Azure, שבוצעה על ידי חברת CloudEdge מקבוצת Ewave, היא חלק מהקפיצה הטכנולוגית-דיגיטלית שביצע משרד התשתיות והאנרגיה בשנתיים האחרונות, אשר סייעה לו בהצעת שירות ברמה גבוהה לאזרח בדגש על ביצועים עסקיים.


האתגר
משרד האנרגיה אחראי על כל משקי האנרגיה ומשאבי הטבע של מדינת ישראל, בהם: חשמל, דלק, גז בישול, גז טבעי, התייעלות אנרגטית, מים, ביוב, חיפושי נפט, מחצבים, מחקר מדעי האדמה והים, ועוד. המשרד מפקח על הגופים הציבוריים והפרטיים שפועלים בתחומים אלה, תוך הסדרת השוק, הגנה על הצרכן ושמירה על הסביבה. כמשרד הנדרש ליזום, להוביל ולבצע מדיניות בתחומי האנרגיה ומשאבי הטבע, משרד האנרגיה חיפש מענה יציב וזמין לפעילות העסקית השוטפת ולמערך האתרים השיווקיים בחברה.

הפתרון

פלטפורמת הענן של מיקרוסופט (Microsoft Azure) אפשרה למשרד האנרגיה להשתמש ביכולות המתקדמות של שירותי PaaS Platform as a Service בשילוב עם שירותי IaaS Infrastructure as a Service על מנת להשיג שרידות מלאה לסביבה, ניהול פשוט, ביצועים טובים יותר ועמידה בדרישות אבטחת מידע והתקנים מחמירים הנדרשים מהמשרד.

 

הפתרון הוטמע במטרה לחסוך בעלויות ובמשאבים ועל מנת לאפשר למשרד תגובה מהירה ויעילות גבוהה בשירות לציבור, כמו גם יכולת גידול מהיר לארגון וקפיצה טכנולוגית. צוות מומחי פלטפורמת Azure המנוסה של CloudEdge מקבוצת Ewave הוביל את הפרויקט בשיתוף פעולה מלא עם צוות התשתיות במשרד, החל משלב התכנון והאיפיון, דרך היישום וההטמעה ועד שירותי התמיכה ופתרון הבעיות.

 

כחלוץ במגזר הממשלתי הישראלי, משרד האנרגיה התמודד יחד עם CloudEdge עם אתגרים רבים, בדגש על הצורך בעמידה בתקני בטיחות מחמירים, ונדרש להעלות את השירותים המדוברים לענן בכפוף לתקני אבטחת מידע גבוהים במיוחד. אוסף השירותים הקיימים ב-Azure אפשר למשרד לממש שירותים ואפליקציות בענן בתצורת PaaS (כלומר כשירות), ויחד עם זאת להחיל עליהם שכבות הגנה מתקדמות כמו Firewall, WAF ועוד. כל השירותים הוקמו בתצורה שמאפשרת שרידות גבוהה.

התוצאות

 

המעבר לענן בוצע עם חברת CloudEdge באופן יעיל ומקצועי שזכה להערכת הלקוח. לדברי ניר צנטנר, מנהל מערכות המידע של משרד האנרגיה: "בחרנו בפלטפורמת Microsoft Azure בעיקר לאור העובדה שהתשתית שלנו מבוססת ברובה על מערכות מיקרוסופט וכן בזכות התרשמותנו כי הענן של מיקרוסופט מציע הרבה יותר מאשר תשתיות שרתים. התרשמנו ממגוון השירותים שמעמידה לרשותנו פלטפורמת Azure ומהיצע מוצרי צד שלישי, בדגש על מוצרי אבטחת מידע. אנו מודים מאוד לאנשי CloudEdge שליוו אותנו בפרויקט והיוו חלק משמעותי מהשינוי הטכנולוגי-דיגיטלי שאנחנו מובילים במשרד בימים אלה."